Portal - Wadowice
polski Środa - 18 lipca 2018      Bądź dobrze poinformowany! Czytaj Wiadomości Powiatowe.
Menu
 
 
 
 
 
 
Wyszukiwarka
 
 
 
2016-08-20 Burmistrz nie przyznaje się do winy


Burmistrz Wadowic zasiadł na ławie oskarżonych. Prokuratura oskarża go o złożenie dwóch fałszywych oświadczeń majątkowych. Burmistrz nie przyznaje się do winy i wyjaśnia, że w błąd wprowadziły go magistrackie urzędniczki.

W poniedziałek ruszył w Sądzie Rejonowym w Wadowicach proces przeciwko burmistrzowi Wadowic.

Prokuratura Rejonowa w Wadowicach oskarża go, że w dniu 13 grudnia 2010 roku oraz w dniu 21 kwietnia 2011 roku, wówczas jako radny Rady Miejskiej w Wadowicach, złożył fałszywe oświadczenia majątkowe poprzez zatajenie informacji o zobowiązaniu pieniężnym powyżej 10 tys. zł.

Sprawa dotyczy pożyczki, jaką oskarżony zaciągnął od osoby fizycznej, a informacja o niej nie znalazła się w jego pierwszych dwóch oświadczenia majątkowych.

Burmistrz Wadowic do zarzucanych czynów się nie przyznał. Podtrzymał swoje wyjaśnienia złożone w postepowaniu przygotowawczym.
Odpowiadając na pytania pani prokurator, burmistrz wyjaśnił, że przy wypełnianiu pierwszego oświadczenia majątkowego na początku kadencji, nie przyszło mu na myśl wpisanie pożyczki od osoby fizycznej.
Burmistrz poinformował Wysoki Sąd, że podczas składania pierwszego oświadczenia majątkowego został pouczony przez panie z Biura Rady, że w oświadczeniu wpisuje się kredyty i pożyczki bankowe.
Więc nie zastanawiał się i nie przywiązywał do tego wielkiej wagi.

Za drugim razem, jak przyszedł wypełnić oświadczenie majątkowe, postanowił wpisać pożyczkę udzieloną od osoby fizycznej. Zapytał panie z Biura Rady, czy tutaj należy wpisać pożyczkę od osoby fizycznej. Ale zdaniem burmistrza, one nie potrafiły mu udzielić odpowiedzi na to pytanie.
- Powiedziały, że radni takich pożyczek nie wpisują. Jak ją wpiszę, to narobię sobie kłopotów, więc najlepiej jest zasięgnąć opinii Urzędu Skarbowego - zeznawał przez wadowickim sądem burmistrz Wadowic.

Pożyczkę burmistrz wpisał do swojego oświadczenia przy okazji wprowadzania innych poprawek technicznych, które wskazał mu Urząd Skarbowy. Jak zeznał, w sprawie wpisania pożyczki od osoby fizycznej Urząd Skarbowy nigdy nie wskazał mu w tym zakresie błędu. Stwierdził też, że wielu radnych popełniało błędy w swoim oświadczeniu i żaden z nich nie staną z tego tytułu przed sądem.

Burmistrz wyjaśnił również sądowi, że pożyczkę od osoby fizycznej zgłosił wcześniej do Urzędu Skarbowego i zapłacił od niej podatek, więc absurdem byłoby ukrywanie jej w oświadczeniu majątkowym.

Dzisiejsza rozprawa ograniczyła się do przesłuchania oskarżonego. Kolejna rozprawa sądowa będzie poświęcona przesłuchaniu świadków.

- To jest proces polityczny i służy tworzeniu fałszywego wrażenia, że burmistrz ma coś na sumieniu. Tej sztuczki z publikacjami na temat rzekomo ukrytej prze mnie pożyczki próbowano wiele lat temu - powiedział po rozprawie burmistrz Wadowic. (kk)
....

 
 
AKTUALNOŚCI
  Otwarto Dom Seniora w Marcyporębie
  Komendant odwołany
  Parkuj i Jedź! - nowa inwestycja w gminie Spytkowice
  Ulica Fabryczna w rękach miasta
  Publiczny rejestr pedofili
  Sukces mieszkańca Lipowej
  Lewica sceptyczna wobec burmistrza Wadowic
  Święto Plonów. w Brzeźnicy
  Sierpniowe Wiadomości Powiatowe
  Burmistrz nie przyznaje się do winy
  Górecki traci poparcie w Kalwarii
  Onufralia 2015
  Działo się. Piknik Maspexu
  Inauguracja Wadowickiej Izby Gospodarczej
  WoJOWnicy Kukiza w Wadowicach
  Koniec roku szkolnego w ZDZ
  W kasie gminy widać dno
  Sam smak w Wadowicach
 
BEZPIECZEŃSTWO
  Czołowe zderzenie w Kleczy
  Chciała skoczyć z mostu
  Sprzęt dla strażaków z Kalwarii
  Oskarżeni o nakłanianie do prostytucji
  Czołowe zderzenie w Kalwarii
 
KULTURA, OŚWIATA
  Sukcesy w ZDZ
  Jubileuszowy numer Wadoviana
  Ogólnopolski sukces grafików z Radoczy!
  Zaczarowały szkoły korytarz
 
SPORT, REKREACJA
  Tomicka Amatorska Liga Piłkarska
 
JUBILEUSZE
  Uroczysta sesja z okazji 700-lecia wsi i parafii Witanowice
 
Zdrowie i Uroda
  Zakaźny i Szkoła Rodzenia do likwidacji
  Szpital w sieci
 
Sylwetki, wywiady
  RADA SENIORÓW W LANCKORONIE
  Pomnik 1000-lecia Wiary i Ojczyzny
 
Interaktywna Polska
Webmaster: PROMEDIA