Portal - Wadowice
polski Niedziela - 23 kwietnia 2017      Bądź dobrze poinformowany! Czytaj Wiadomości Powiatowe.
Menu
 
 
 
 
 
Wyszukiwarka
 
 
 
2016-08-20 Burmistrz nie przyznaje się do winy


Burmistrz Wadowic zasiadł na ławie oskarżonych. Prokuratura oskarża go o złożenie dwóch fałszywych oświadczeń majątkowych. Burmistrz nie przyznaje się do winy i wyjaśnia, że w błąd wprowadziły go magistrackie urzędniczki.

W poniedziałek ruszył w Sądzie Rejonowym w Wadowicach proces przeciwko burmistrzowi Wadowic.

Prokuratura Rejonowa w Wadowicach oskarża go, że w dniu 13 grudnia 2010 roku oraz w dniu 21 kwietnia 2011 roku, wówczas jako radny Rady Miejskiej w Wadowicach, złożył fałszywe oświadczenia majątkowe poprzez zatajenie informacji o zobowiązaniu pieniężnym powyżej 10 tys. zł.

Sprawa dotyczy pożyczki, jaką oskarżony zaciągnął od osoby fizycznej, a informacja o niej nie znalazła się w jego pierwszych dwóch oświadczenia majątkowych.

Burmistrz Wadowic do zarzucanych czynów się nie przyznał. Podtrzymał swoje wyjaśnienia złożone w postepowaniu przygotowawczym.
Odpowiadając na pytania pani prokurator, burmistrz wyjaśnił, że przy wypełnianiu pierwszego oświadczenia majątkowego na początku kadencji, nie przyszło mu na myśl wpisanie pożyczki od osoby fizycznej.
Burmistrz poinformował Wysoki Sąd, że podczas składania pierwszego oświadczenia majątkowego został pouczony przez panie z Biura Rady, że w oświadczeniu wpisuje się kredyty i pożyczki bankowe.
Więc nie zastanawiał się i nie przywiązywał do tego wielkiej wagi.

Za drugim razem, jak przyszedł wypełnić oświadczenie majątkowe, postanowił wpisać pożyczkę udzieloną od osoby fizycznej. Zapytał panie z Biura Rady, czy tutaj należy wpisać pożyczkę od osoby fizycznej. Ale zdaniem burmistrza, one nie potrafiły mu udzielić odpowiedzi na to pytanie.
- Powiedziały, że radni takich pożyczek nie wpisują. Jak ją wpiszę, to narobię sobie kłopotów, więc najlepiej jest zasięgnąć opinii Urzędu Skarbowego - zeznawał przez wadowickim sądem burmistrz Wadowic.

Pożyczkę burmistrz wpisał do swojego oświadczenia przy okazji wprowadzania innych poprawek technicznych, które wskazał mu Urząd Skarbowy. Jak zeznał, w sprawie wpisania pożyczki od osoby fizycznej Urząd Skarbowy nigdy nie wskazał mu w tym zakresie błędu. Stwierdził też, że wielu radnych popełniało błędy w swoim oświadczeniu i żaden z nich nie staną z tego tytułu przed sądem.

Burmistrz wyjaśnił również sądowi, że pożyczkę od osoby fizycznej zgłosił wcześniej do Urzędu Skarbowego i zapłacił od niej podatek, więc absurdem byłoby ukrywanie jej w oświadczeniu majątkowym.

Dzisiejsza rozprawa ograniczyła się do przesłuchania oskarżonego. Kolejna rozprawa sądowa będzie poświęcona przesłuchaniu świadków.

- To jest proces polityczny i służy tworzeniu fałszywego wrażenia, że burmistrz ma coś na sumieniu. Tej sztuczki z publikacjami na temat rzekomo ukrytej prze mnie pożyczki próbowano wiele lat temu - powiedział po rozprawie burmistrz Wadowic. (kk)
....

 
 
AKTUALNOŚCI
  Ewakuacja przedszkola w Wadowicach
  Wielki sukces tancerzy z WCK
  Kajetan Rajski o Niezłomnych
  WOŚP w Wadowicach
  Niemoralne obchody w Andrychowie?
  Targowisko... na wadowickim rynku ?
  Będą musieli opuścić PiS
  Sierpniowe Wiadomości Powiatowe
  Absolutorium w Wadowicach
  Burmistrz nie przyznaje się do winy
  Górecki traci poparcie w Kalwarii
  Pijany wjechał w busa
  W powiecie biorą się za szkoły
  Czerwcowe Wiadomości Powiatowe
  Fundusze dla Doliny Karpia
  Nielegalny handel alkoholem
  Onufralia 2015
  Działo się. Piknik Maspexu
  Inauguracja Wadowickiej Izby Gospodarczej
  WoJOWnicy Kukiza w Wadowicach
  Koniec roku szkolnego w ZDZ
  W kasie gminy widać dno
  Sam smak w Wadowicach
 
BEZPIECZEŃSTWO
  Rozboje w Wadowicach
  Posypały się mandaty
  Czołowe zderzenie w Kalwarii
 
SAMORZĄDY GMIN
  Program wymiany pieców
 
KULTURA, OŚWIATA
  Odblaskowa Szkoła w Brodach
  Oferta dla gimnazjalistów
 
JUBILEUSZE
  Złote Gody w Lanckoronie
 
Sylwetki, wywiady
  Pomnik 1000-lecia Wiary i Ojczyzny
 
Interaktywna Polska
Webmaster: PROMEDIA