Portal - Wadowice
polski Środa - 18 lipca 2018      Bądź dobrze poinformowany! Czytaj Wiadomości Powiatowe.
Menu
 
 
 
 
 
 
Wyszukiwarka
 
 
 
2018-02-19 Otwarto Dom Seniora w Marcyporębie


W Marcyporębie dokonano oficjalnego otwarcia i przekazania do użytku Domu Seniora. Seniorzy z zadowoleniem deklarowali korzystanie, a goście z zainteresowaniem podziwiali dzienny Dom Seniora Marcyporębie w dniu otwarcia - 22 stycznia 2018 r. Obiekt jest pierwszym w powiecie wadowickim i jednym z pierwszych, które zainaugurowano w gminie wiejskiej w województwie małopolskim.


W poniedziałek, 22 stycznia br. w Marcyporębie dokonano poświęcenia i oddania do użytku Domu Seniora. W uroczystym otwarciu nowego obiektu uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. senator RP Andrzej Pająk, wicestarosta Andrzej Górecki, wójt gminy Tomice Witold Grabowski, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian, gospodarz terenu - wójt gminy Brzeźnica Bogusław Antos, proboszcz parafii w Marcyporębie ks. Jan Giądła, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Kowalczyk, dyrektor PCPR w Wadowicach Barbara Pindel-Polaszek, radni powiatowi, przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica Jadwiga Kozioł wraz z radnymi Rady Gminy Brzeźnica oraz seniorzy.

W Brzeźnicy funkcjonuje Klub Seniora, ale potrzeby są większe. Powstał pomysł utworzenia Domu Seniora. Znalazło się też dogodne miejsce - budynek po dawnej wikarówce w Marcyporębie.
Dzięki zgodzie parafii oraz Kurii w Krakowie, gmina Brzeźnica podpisała umowę dzierżawy tego budynku. Remont i modernizacja budynku kosztowała 511 tys. zł, z czego gmina otrzymała dofinansowanie z programu Senior Plus w kwocie 300 tys. zł.

Utworzony w Marcyporębie Dom Seniora w Marcyporębie jest pierwszym takim obiektem na terenie powiatu wadowickiego, i jednym z nielicznych na terenie województwa małopolskiego. Jest sala wypoczynkowa, są pomieszczenia do ćwiczeń i rehabilitacji oraz pomieszczenie pielęgniarskie. Zakres działania Domu Seniora w Marcyporębie obejmuje 8 godzinną opiekę dla osób powyżej 60 roku życia, które nie są już aktywne zawodowo. W programie dnia są: zajęcia ruchowe, warsztaty terapeutyczne, zajęcia manualne, treningi pamięci. Do dyspozycji seniorów są: ogólnodostępny pokój z miejscami do siedzenia przy stolikach, strefa relaksu z sofami i fotelami, biblioteczka, telewizor, radio, laptop z internetem, sala do ćwiczeń ruchowych, pokój zabiegowo-pielęgniarski, łazienka z prysznicem, toalety. Oddzielne pomieszczenia do przygotowania posiłków (kuchnia, wydawalnia, zmywalnia). Gmina zapewnia również transport. Pobyt w Domu Seniora jest odpłatny, ustalony indywidualnie dla danej osoby na podstawie kryterium dochodowego o pomocy społecznej. Zarządzanie obiektem powierzono Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Brzeźnicy.....

 
 
AKTUALNOŚCI
  Otwarto Dom Seniora w Marcyporębie
  Komendant odwołany
  Parkuj i Jedź! - nowa inwestycja w gminie Spytkowice
  Ulica Fabryczna w rękach miasta
  Publiczny rejestr pedofili
  Sukces mieszkańca Lipowej
  Lewica sceptyczna wobec burmistrza Wadowic
  Święto Plonów. w Brzeźnicy
  Sierpniowe Wiadomości Powiatowe
  Burmistrz nie przyznaje się do winy
  Górecki traci poparcie w Kalwarii
  Onufralia 2015
  Działo się. Piknik Maspexu
  Inauguracja Wadowickiej Izby Gospodarczej
  WoJOWnicy Kukiza w Wadowicach
  Koniec roku szkolnego w ZDZ
  W kasie gminy widać dno
  Sam smak w Wadowicach
 
BEZPIECZEŃSTWO
  Czołowe zderzenie w Kleczy
  Chciała skoczyć z mostu
  Sprzęt dla strażaków z Kalwarii
  Oskarżeni o nakłanianie do prostytucji
  Czołowe zderzenie w Kalwarii
 
KULTURA, OŚWIATA
  Sukcesy w ZDZ
  Jubileuszowy numer Wadoviana
  Ogólnopolski sukces grafików z Radoczy!
  Zaczarowały szkoły korytarz
 
SPORT, REKREACJA
  Tomicka Amatorska Liga Piłkarska
 
JUBILEUSZE
  Uroczysta sesja z okazji 700-lecia wsi i parafii Witanowice
 
Zdrowie i Uroda
  Zakaźny i Szkoła Rodzenia do likwidacji
  Szpital w sieci
 
Sylwetki, wywiady
  RADA SENIORÓW W LANCKORONIE
  Pomnik 1000-lecia Wiary i Ojczyzny
 
Interaktywna Polska
Webmaster: PROMEDIA